Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Demonstrace

Gymnázium

Město Zlín
Datum středa 21. listopadu 2018

Souhrn: Mazané, důvtipné, stoprocentní.

Útvar a umístění: Na uzounkých chodníčcích mezi Baťovými domky, na cestě od gymnázia ke stanici trojejbusů, v řadě na zemi vyskládané panely bez tyčí a opřené o zábradlí.

Úřady: Nic, asi nás nenašli.

Počasí: Inverzní.

Reakce: Velmi různorodé. Panely si zědavě prohlíželi; na oslovení(najen) starší studenti reagovali často agresivně. Snažili se poničit i panely, ale Tomáš byl poblíž, rozdával letáky a hlídal. Já byl se stolkem na nástupišti trolejbusů. Na lavičku na zastávce jsem položil několik modelů, někteří mladíci je zkopávali a zahazovali dolů z meze. To beru jako příležitost k navázání rozhovoru: "Koukám, že jste asi špatně pochopil látku, když vás učili, že argumenty mají být věcné." "Házení věcmi věcných argumentem vskutku není, máte ještě jiné?" A došlo na diskusi i o právním státě, ve kterém, žel, nežijeme. Lidem říkám, že podstatou právního státu jest fakt, že za vinu pyká soudem odsouzený viník, nikdy ne neviný, a k tomu bez soudu. Dokonalým příkladem jsou právě um. potraty. Takových diskusí se mi podařilo vyvolat hodně. Ani slečny se mnou sami od sebe bavit nechtěly, ale svými komentáři jejich komentářů se mi dařilo je k diskusím vydráždit.

Když jsem se od jedno hovoru vracel ke stolku, stál za stolkem na pozici služebníka chlapec a před stolkem dívka s otevřeným letákem v ruce a ukazujíc obrázek ptá se: "Je tohle člověk, nebo ne? Tak je, nebo není?" "No je to člověk, to je jasný!", odpovídal chlapec. Byl jsem z toho na měko, jemně jsem je vyrušil a poprosil, zda bych je mohl takto vyfotit. Mladším studentům často vůbec nejde na rozum, že je u nás možné zabít človíčka, jen proto, že je maličkej. Když jsem skupinou skupině mladších studentek vysvětloval, jaká je tu s potraty právní situace, jedna dívenka poznamenala: "No, ale to je přece stejný, jako když zabijou velkýho člověka, to je vražda!" Pak jsem se ptal děvčat, čím budou, až budou velký. Ona dívka odpověděla první: "Vystuduju práva na Karlově univerzitě a stanu se nejspravelivějším soudcem na světě!"

Statistika: Akce trvala od 11.15h do 15.30h, panely vidělo asi 800 studentů.

Rozdáno 9 modelů, 300 letáků. 10 podpisů.

Fotografie