Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

U stanice MHD

Město Ústí nad Labem
Datum sobota 27. dubna 2019

Souhrn: Pátek - super den pro toto místo.

Útvar a umístění: Akce formou petičního stánku, typ kostka, použito 11 panelů.

Úřady: Bez problému. První pochůzkáři Městské policie zjistí, že jsme petiční stánek, dávají to vědět ostatním, tak že to pak nemusíme vysvětlovat znova a znova. Výborně.

Počasí: Velmi přijemné zde pod korunami stromů, jinak bychom se upekli. Po 16h přišla fronta s nárazy větru, tak jsme to sbalili dokud to šlo.

Reakce: Lidé v Ústí jsou k nám tradičně velice přátelští, byť se často perou mezi sebou. Připadal jsem si jak před saloonem na divokém západě - v okolí stánku do 10m(sic!) 3x během naší přítomnosti zasahovali strážníci!

Vysloveně negativní reakce byly dvě: Při postavení 1. panelu - "Vývoj člověka" se nás chlípný chlápek zeptal, jestli jsme už někdy v životě šukali. Ani pozitivní odpověď mu nestačila, a pokračoval v slizkých řečech, my jsme ale již nevnímali a pokračovali v práci. Za hodinu se objevil znovu, a my jsme čekali další prudu, ale on již jen mlčky prohlížel panely.

Pak jsme se chytli s revizorkou z autobusu. Ukázalo se, že nejen že miluje potraty, ale taky nenávidí muže(nijak vzácná souvislost). Když jí došly argumenty, přešla na útoky na naše pohlaví. Např. poukázala na naše lahve s vodou: "Flašky máte, tak se do nich udělejte!"

Ale to jsou vyjímky potvrzující pravidlo, ostatní byli milí, i ti co byli opačného názoru. Opravdu nás překvapilo, že jsme zde hovořili s dvěma lidmi počatými při znásilnění. Paní jsem moc nerozuměl, říkala, že je v životě šťastná, má dvě dospělé dcery a přesto je pro právo na potrat v tomto případě. Ptal jsem se: "Přece má dnes matka z takové dcery a vnoučat radost, ne?" "Asi ano, pokud by jí ta dcera vyhledala..." Odpověděla paní přes rameno odcházejíc. Dovoluji si shrnout, snad věc uchopuji dobře, ale zároveň naprosto nerozumím: Paní je pro zachování práva na potrat s ohledem na matčinu bolest, zároveň se má dobře, má rodinu, ale nejde to matce říci, čímž by jí jistě potěšila a bolesti ubrala.

S asi 30ti letým mužem to bylo přímočarejší. Nebylo mu vždycky do skoku (komu je, že?), ale teď že má dobře. Petici podepsal, proč by ho taky měli zabíjet, když nic neprovedl? Chvilku po něm přišel muž podobného věku, a že prý potrat po znásilnění jo. "Pán, co tu byl před vámi, se narodil ze znásilnění, řekl byste mu do očí, že měl být zabit?", řekl mu kolega.

Statistika: Akce trvala od 11.15h do 16.50h, okolo stánku se pohybovalo několik tisíc lidí.

Rozdáno 8 modelů, 80 letáků. 38 podpisů.

Fotografie