Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Demonstrace

Pěší zóna

Město Šumperk
Datum středa 5. června 2019

Souhrn: Zásah do černého; nepřátelství ze strany seniorů.

Útvar a umístění: Uzavřený útvar se dvěma vchody u divadla a infocentra tvořila přímá linie s čely krytá budovou. Na obejítí zůstala polovina pěší zóny.

Je to frekventovanější místo než u COOPu, ale také podstatně drsnější. Příště dáme pro změnu nám. Republiky, aby si divadelníci od nás odpočinuli.

Úřady: Navštívil nás úřednický pár - nejdřív řeči o záboru, pak že chtějí panely do "U": "Nemáte zaplacený zábor!" Já: "Není třeba, oznámená shromáždění jsou z této povinnosti vyňata." Oni: "Nejsou. Nemáte zaplacený zábor..." Toto vše se opakovalo 3x. Pak následovala vyhrocená diskuse o panelech, během níž na nám "diagnostikovali" duševní poruchu. Ukončili to slovy: "Zákon je na vaší straně, ale lidsky, lidsky..." To je fakt síla, tak oni mi do očí 3x lhali (ohledně povinnosti záboru), odsoudili nás do blázince, ale my jsme lidsky, lidsky, nevím co, nedořekli.

Naopak jednání strážníků bylo obdivuhodné. Chtěli si v klidu prohlídnout panely, ale babky je nenechali a jakoby jen tak nahlas pronášeli připomínky ve snaze strážníky vyprovokovat k činům proti naší akci: "To je hrozný, člověk tady musí jít a koukat na to!" Strážník: "Nemusela jste, mohla jste to obejít!" Za chvíli jiná: "Tohle by tady měli zakázat!" Opět strážník: "Proč, bojíte se pravdy?" Prostě borci!

Počasí: "Sahara", ale byli jsme stíněni divadlem.

Reakce: Většinou bývá atmosféra taková, že přes den klid a k večeru se to začíná dramatizovat. V Šumperku přesně naopak - přes poledne nám chodili nadávat bábinky, dědoušci si hartusili pod fousy. Okolo 15h postupně zalezli do svých doupátek a rozhostilo se ticho a nastal svatý klid. Dospělí i mladí úplně v pohodě, v klidu si prohlíželi panely, kdo to viděl jinak, přišel normálně podiskutovat.

Dnes nám lidi prokázali hloupost dalšího argumentu oponentů - po znásilnění, které jsme probrali v pondělí s policistkou, je na řadě argument: "A co když bude dítě postižené". Lidé říkají, že když se zjistí (ve skutečnosti se jedná obvykle jen o podezření), že bude děcko postižené, mělo by se upotratovat (hele, vymyslel jsem nové slovo!), jinak budou rodiče do smrti nešťastní. Jeden fakt však tomuto tvrzení poněkud protiřečí - v Šumperku nejvíc podepisovali petici (v poměru k počtu kolemjdoucích) rodiče postižených dětí. Jsou tedy tak nešťastní, že své dítě nezabili, že podepíší, aby se zabíjení postižených zakázalo. To dává smysl, že?

Statistika: Akce trvala od 10.15h do 17h, panely vidělo asi 3 500 lidí.

Rozdáno 15 modelů, 70 letáků. 33 podpisů.

Fotografie