Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Demonstrace

Festival Votvírák

Město Milovice
Datum pátek 14. června 2019

Souhrn: Bez panelů s podporou od mlaďochů, ze které naskakovala husina.

Útvar a umístění: Pouze petiční stolek.

Úřady: Překvapující amatérismus a fanatická umanutost dvou úřednic. Oznámené shromáždění bylo zakázáno, hlavní důvod - pozdní doručení oznámení. To však skutečně nebyla pravda, oni si jen později přečetli, doručeno bylo včas, nikoli 10.6., ale 8.6. 17h58min. Dále nebyl dodržen zákon - zákaz musí být vydán jako veřejná vyhláška a vyvěšen na Úřední desce, např. viz.

https://www.mvcr.cz/clanek/obcanske-aktivity-118893.aspx?q=Y2hudW09Mw%3D%3D

Shromáždění lze konat:

bylo-li shromáždění řádně oznámeno oprávněnou osobou a

nebylo-li příslušným úřadem vyvěšeno na úřední desce tohoto úřadu písemné vyhotovení rozhodnutí o zákazu konání shromáždění.

Rozhodnutí o zákazu musí být vyvěšeno do 3 dnů od okamžiku přijetí platného oznámení. Shromáždění nelze konat v okruhu 100 m od budov zákonodárného sboru a Ústavního soudu, nebo od míst, kde tyto sbory nebo soud jednají.

Vydali jsme se tedy na úřad, upozornit je na rozpor jejich jednání se zákonem a s návrhem na smírný kompromis, se zlou jsme se ale potázali: "My vás tady nechceme, my s vaší akcí nesouhlasíme, klidně se s námi suďte". "Vyvěšeno to nemáme, tak to pověsíme teď!" 3 dny prošlý termín? Nevadí, tady jsou Milovice, tady zákony ČR nepla.

Kolega navštívil též obvodní oddělení PČR, vysvětlil jim, že zákaz je nezákonný a chtěl požádat o ochranu shromáždění. Jenže, asi vzhledem k festivalovému přetížení policie tam byla nálada taková, že asi jediné, co byli ochotni pro nás udělat, bylo zbít nás obuchama.

Když jsme viděli, že v případě konfliktu jsme bez opory, a zároveň nemáme to srdce odjet a účastníky festivalu neoslovit vůbec, zůstali jsme jen se stolkem a snažili se nahradit obrázky hubou.

Odpoledne přišel strážník, že prý si pan starosta uvědomuje, že oznámení přišlo včas. Znovu jsme tedy nabídli kompromis, že panely postavíme ráno a před odpoledním programem pro rodiny odjedeme.

Počasí: Vedro.

Reakce: Tak velkou podporu od mládeže jsme ještě nezažili. Ti, co by normálně prskali: "Zase ty hnusný obrázky...", se ptali, proč tu nejsou. "Cože, oni vám to zakázali? To je pěknej bordel, a ne demokracie!" Nebo: "Sice s vámi vůbec nesouhlasím, ale nikdo vám nesmí brát právo demonstrovat!"Tak nevědomky téměř citoval okřídlené Voltairovo rčení: „s vašimi názory nesouhlasím, ale do smrti budu hájit vaše právo je říkat.“ "To je supr, že jste to nevzdali, bojujete dál, jak to jde!" "Ta petice, to je pecka...", myšlenkou práva na život od početí úplně nadšená dívka.

Mladý muž: "Já to nechápu, když někdo zabije dospělýho, tak jde sedět. Když zabije malýho tak je to v pohodě?"

Statistika: Akce trvala od 9.h do 15h.

Rozdáno 20 modelů, 50 letáků. 60 podpisů.

Fotografie