Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Demonstrace

festival Štěrkovna Open Music

Město Hlučín
Datum sobota 27. července 2019

Souhrn: Velmi dobré, zejména 2. a 3. den. Vše v poklidu.

Útvar a umístění:

1. den - klikatá linie do zatáčky od nádraží obce Děhylov, cca 30m od brány areálu + trojúhelník z nenásilných panelů. V 15h se stále trousili jen jednotlivci, tak jsme si nechali poradit od místních a to bylo jako obvykle blbě, ale alespoň jsme tak za tři dny oslovili lidi ze všech třech směrů.

2. den - hradbovitá linie s čely tvořící uzavřený útvar spolu s budovou domova důchodců v parčíku při stezce od města.

3. den - hradbovitá linie s čely v zeleni podíl chodníku u hlavní silnice od města, naproti parkovišti.

Úřady: Nechali na svém webu vyvěsit níže uvedený text. Nic proti tomu, pro nás to bylo výhodné, lidi tolik nenadával a neptali se, jestli to máme povolené. Pohoršila nás na tom jen jedna věc, a to - jinými slovy - budeme demonstraci tolerovat, protože republika je vázána mezinárodními smlouvami a mohli by nás pohnat k soudu v Haagu. A nikoliv - budeme demonstraci tolerovat, protože jsme demokrati a demokracie je diskuse. Aneb jak řekl president Masaryk: "Demokracii máme, a teď to chce nějaké ty demokraty".

Město Hlučín informuje občany o řádně svolaném shromáždění, kde se mohou objevit drastické fotografie, nevhodné nejen pro děti, mladistvé, ale i dospělé. Od 25. do 27. 7. 2019 se vždy od 10 do 20 hodin budou pořadatelé shromáždění pohybovat na ulicích Celní a Na krásné vyhlídce v Hlučíně.

Česká republika je vázána mezinárodními smlouvami a Ústavními zákony, které jsou závazné pro právo pokojně a svobodně se shromažďovat a pro právo petiční. V tuto chvíli město Hlučín nemá zákonnou oporu pro případný předběžný zákaz konání shromáždění. Město Hlučín upozornilo organizátory akce, aby neoslovovali děti a mladistvé, nebránili lidem v pohybu a respektovali případné první náznaky odmítnutí od procházejících lidí nebo je jinak neobtěžovali. Průběh shromáždění bude MěÚ Hlučín sledovat a v případě zjištění zákonného důvodu pro zákaz shromáždění zasáhne.

Počasí: Velmi příjemné, vítr se dal zvládnout.

Reakce: K mému velkému překvapení se ukázalo, že téměř všechny ženy sledují městský web, takže téměř nikdo nebyl překvapen, tím jsme si ušetřili mnoho zbytečných přestřelek.

Násilím mohl skončit jeden incident, kdy nás dva mladíci před místním borcem obvinili, že jim "děláme" do děvčat. Je to divoký východ, ale než došlo na pěsti, dotyčný znovu vyzval kluky, jestli je to skutečně tak, neboť my jsme obvinění odmítali. Kluci přece jen vyměkli a přiznali, že se nejednalo o svádění ale naopak o drsnou diskusi.

Jednu paní s dětmi jsme varovali, aby do útvaru děti nevodila, že jej mohou obejít. Paní napůl se smíchem, napůl s naštváním na situaci zvolala: "Ale prosím vás, obrázky - v televizi se v poledne střílej, ve tři dávaj porno a v osm večer pohádku..."

Trvání akcí:

1. den od 15.30h do 20h a lidi chodili od 17h.

2. den od 13.45h do 20.30h a lidi chodili od 16h.

3. den od 13.15h do 19.15h a lidi chodili od 15h.

56 podpisů.

Fotografie