Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Demonstrace

Obchodní Akademie a Pěší zóna

Město Jablonec nad Nisou
Datum čtvrtek 31. října 2019

Souhrn: Dobré, osvědčené místo, vtipné načasování.

Útvar a umístění: Přímá linie s čely směrovaná k budově Obchodní Akademie, možnost obejít za rubovou stranou linie.

Úřady: Město Jablonec se vyznamenalo výjimečným příspěvkem (asi) k oslavám 30. výročí obnovení demokracie v Československu - nechalo vyrobit a před a za řadu panelů umístit tabule, na kterých naříká nad tím, že nemá zákonnou pravomoc zakazovat demonstrace (viz. foto).

Počasí: Sluníčko, jež se rychle zakutálelo za domy.

Reakce: Na škole slavili halloween, a někteří studenti vycházeli ven s přemalovanými ksichty na zombie a jiné zrůdy (na fotkách nejsou vidět záměrně, odmítám takové zjevy zvěčňovat). Ti však nejvíc prskali: "Co nám to sem dáváte za ošklivosti, kdo se má na to koukat?!" "No, od vás to sedí, kdo se má koukat na vás?"

Diskuse až na asi dvě výjimky nebyly nijak hluboké, spíš rychlé slovní výměny.

Celý den byla s námi paní Jitka, nějaký čas i paní Dita. Ta říkala, že to budeme mít dneska dobrý, že nám nebudou moct nadávat, že tam stojí samí chlapi. Opáčil jsem: "Nebuď bláhová, Jitce řeknou, že když má dcery již velké, tak už zapomněla, jak hrozné je těhotenství a porod a jaká je dnes bída, a tobě řeknou, že když jsi vdaná, tak netušíš, jak těžko je svobodným matkám, nebo když máš jen 4 děti, tak víš houby, jaké je to mít jich 5." Ano, snad by toto vyřešila 15ti letá s paterčaty, bez muže, bez rodičů a bez domova. Ale, taky né, na tu by zavolali policii, že se fláká po ulicích a nestará se o děti...

Ještě perlička: Při dokončování úklidu našich věcí jela kolem paní s kočárkem, chlapeček v něm baštil buřta. Toho si nemohl nevšimnout velký pes na dlouhém vodítku a při pokusu buřt ukrást (předpokládejme, že si nechtěl ukousnout z chlapečka), jej pokousal. Šokovala nás jednak reakce paničky, která se psa, vlastně feny, neustále dokola ptala: "Co jsi to udělala?" Nevím, co čekala za odpověď, my však neslyšeli žádnou. Druhým šokem byly některé reakce na facebooku, ve smyslu: "Chudák pes, to dítě ho muselo nějak vyprovokovat..." Policie, která dítě odvezla do nemocnice, měla udělat ještě jednu věc - čokla na místě zastřelit, aby již další dítě nepokousal, když jej panička nedokáže ani seřezat vodítkem, aby dostal lekci. Věřím, že příštímu psu by panička již dávala náhubek.

Statistika: Akce trvala od 11.30h do 16.30h, panely vidělo asi 2 500 lidí.

Rozdáno 5 modelů, 50 letáků. 11 podpisů.

Fotografie