Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Demonstrace

Nádraží vlak a bus

Město Bílina
Datum úterý 7. ledna 2020

Souhrn: Lidí málo, ale milí. Únik ze spárů Lživize.

Útvar a umístění: Částečně čtvercový, od ulice krytý trojicí, na plácku před večerkou na druhém konci (než minule) nadchodu vedoucího od nádraží. Na obou koncích mostu však, na rozdíl od minule, kdy od vlaku chodilo hodně lidí, bylo stejně pusto. Večer jsme si projeli náměstí a přilehlé ulice, vše bez lidí.

Úřady: Na místě bez problému, před akcí vydatná korespondence s odborem dopravy. Chtěli zaplatit zábor, dále souhlas majitele pozemku se shromážděním, vše se mi podařilo od argumentovat.

Někteří lidé si i v dobré víře špatně vykládají níže uvedený odstavec shromažďovacího zákona, a to tak, že koná - li se akce pod širým nebem, je nutný souhlas vlastníka pozemku. Stačí přehlédnout slovo "mimo".

(4) Má-li se shromáždění konat pod širým nebem mimo veřejná prostranství, je svolavatel povinen k oznámení přiložit písemný souhlas toho, kdo je vlastníkem, případně uživatelem pozemku.

Téměř po celý den na naši bezpečnost dohlížely velmi milé dámy, strážnice MP. Nejvíce si ceníme, že nás nepráskly České Televizi.

Past: Co že to? Když jsme přijeli, vylezli jsme na mostek, abychom se rozhlédli - "O perníkové chaloupce", lekce první. A co nevidíme - skupina policistů, skupina "agentů" v civilu a vůz reportérů ČT, lidem správně přejmenované - "Lživize". Ač jsme si nemysleli, že tam číhají na nás, šli jsme panely postavit na druhou stranu mostu, kde bylo i víc místa. Když nám paní strážnice povídala, že ČT přijela za námi natočit živý vstup a že nás hledají, mysleli si že si nás dobírá. Večerní dění na facebooku nás však rychle vyvedlo z omylu. Studentka Univerzity J. E. Purkyně nás hubovala, proč jsme nebyli v Bílině. Shromáždění bylo nahlášeno do 150m od nádraží. Páni reportéři pohádkou nepoučeni, však z auta čenich nevystrčili a pár schodů na mostek nevystoupali a nerozhlédli se. Cíl byl, zdá se, takový - studenti se nám veřejně vysmějí, ČT to odvysílá živě a my k tomu nebudeme moci říct ani pumpička.

Počasí: Inverzní.

Reakce: Lidi byli supr, hned i mezi sebou o věci diskutovali. Přijali nás moc dobře, i když řada z žen přiznala, že má potrat za sebou a snažili se to obhájit.

Stalo se: Paní se obhajovala: "A co jako máme dělat, když jsme tak chudí!" Vedle stojící paní utrousila: "No takový lidi mám nejradši, vověšený je to zlatem a brečí, jak jsou chudý."

Statistika: Akce trvala od 11.45h do 16.15h, panely vidělo asi 400 lidí.

Rozdáno 21 modelů, 120 letáků. 34 podpisy.

Fotografie