Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

MHD Výstaviště Holešovice

Město Praha
Datum středa 12. srpna 2020

Souhrn: Vše v poklidu, ale málo lidí.

Věděli jsme, že v prázdninové a (snad) po koronavirové Praze nebudou davy, ale chtěli jsme vyzkoušet nové spolupracovníky i náladu ulice. Někteří lidé sice odmítli podepsat petici a přiblížit se stánku ze strachu z koronaviru, ale byli to jen jednotlivci.

Útvar a umístění: Akce formou petičního stánku s využitím všech panelů přímo u stanice tramvaje.

Úřady: Městský strážník nás napomenul za vozík s pytli zaparkovaný za popelnicí. Omluvil jsem se a vozík jsme přesunuli do útrob stánku. Toť vše.

Počasí: Sahara.

Reakce: Lidi byli na nás moc hodní, téměř žádné negativní reakce. Bylo zde hodně cizinců, což vyhovovalo našim dobrovolníkům, rádi si prosvištěli angličtinu a němčinu. Nakonec přece jen nepříjemný zážitek. LGBT tvor, já bych řekl, že to byl chlap, ale nechci ho hned urazit, nás asi 20 minut natáčel mobilem a kladl podivně nesmyslné otázky. Držíc se hesla, že není hloupých otázek, jen hloupých odpovědí, jsem se snažil odpovídat rozumně, ale asi to bylo k ničemu. Debatu korunoval prohlášením, že kdybych vnímal své fluidum, mohl bych dospět k tomu, že jsem trans. Odpověděl jsem, ve snaze jej úplně nezklamat, že trans nejsem a nebudu, ale mám Transit. "Co to je?" "No, Ford Transit." "Co že?" "To je auto, pane, dodávka!"

První zkušenosti dobrovolníků:

Vladimír: "Oslovil jsem mladou ženu s dcerou, pověděla mi, že má ještě jedno v bříšku a že potrat je pro ní zajímavou možností, kterou dokonce zvažuje a spěchala na tramvaj." Na hovor ještě stačil navázat opodál stojící Honza: "Od početí je to lidská bytost a potrat se nazývá lživě umělým přerušením, ale je to vražda." Ne všechny rozhovory se povedou, je nemožné vždy odhadnout, co kdo potřebuje slyšet. Paní to totiž vůbec nepřijala a skočila naštvaně do tramvaje.

Znovu Vladimír: "Žena nad 40 let s dítětem mi řekla, že by další dítě nechtěla a na potrat by klidně šla, a že je to na každým, jak se rozhodne. Prý je to jako když se někdo rozhodne být bezdomovcem." Po tak iracionálním argumentu by zalapal po dechu i profík.

Vždycky je mi líto dětí, které jsou u toho, když maminka mluví o zabití bratříčka či sestřičky jako o možnosti, musí to podlamovat pocit bezpečnosti. Mě jako děcku stačilo, když mi za zlobení vyhrožovali, že mě prodají Cigánům...

Statistika: Akce trvala od 10.30h do 17.30h, kolemjdoucích do 1000.

Rozdáno 5 modelů, 100 letáků. 15 podpisů.

Fotografie