Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

náměstí Míru

Město Praha
Datum středa 16. prosince 2020

Souhrn: Výborné místo, hodně lidí se zastavilo.

Útvar a umístění: Akce formou velkého petičního stánku na ploše náměstí.

Úřady: Paní z úřadu za námi přišla, aby zjistila, co jsme zač. Stánek byl totiž vidět z oken úřadu Prahy 2. Vzala si ode mne petiční zákon ke studiu. Strážníci nás již neřešili, znají nás z Tyláku.

Počasí: Inverzní.

Reakce: Pár lidí nám hubovalo, že otravujeme, když jsou vánoce a kousek od nás jesličky. Připomněl jsem jim, že vraždění neviňátek je součást vánočního příběhu. A druhá strana - potratáři, si také neřeknou: "Hele, tak budou ty vánoce, tak nebudeme dělat tyto "výkony"."

Jinak byly reakce dobré, mnoho lidí se zastavilo a dalo řeč, nebo se jen dívali.

Třiceti pětiletý Žid se při podpisu petice svěřil, že ve dvaceti po jedné noci poslal holku na potrat. Nyní, po letech to však vidí jinak - že děti se prostě zabíjet nemají a tečka.

Žena středního věku plná hořkosti na mě zle vyjela: "Žádná vražda nebo zabití to nejni. Jenom můj otec zbouchl moji matku!" Těžko může být pro život někdo, kdo nenávidí ten svůj.

Stařenka nám k panelům řekla, že to vše zná, že pracovala v porodnici. Vzpomněla si na ženu, která čekala na kyretáž, že prohlásila: "Přece si nenechám zkazit dovolenou!"

Paní s dcerou: "My si tak dlouho budeme hrát na to, co my chceme a co my nechceme, co se nám hodí a co se nám nehodí, až přijde něco, co fakt nechceme, třeba ten covid." A mluvila o svých kolegyních, jež byly v mládí na potratu - jedna kvůli vývojové vadě a druhá kvůli nedostavěného domu a obě toho litují s vědomím, že zabily své dítě.

Statistika: Akce trvala od 11.15h do 16.15h, kolemjdoucích asi 3 500.

Rozdáno 20 modelů, 100 letáků. 13 podpisů.

Fotografie