Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

náměstí Republiky

Město Praha
Datum úterý 23. března 2021

Souhrn: Mazec; urputné diskuse s blondýnami, uražení Židé, agresivní bezdomovci a rozřezaný panel.

Útvar a umístění: Akce formou velkého petičního stánku na ploše náměstí u OC Palladium.

Úřady: 2 x volali policii na nás, 2 x jsem volal policii já. Mladík tvrdící o sobě, že je Žid, volal policii z důvodu pohoršení tím, že panely srovnávají koncentráky s potraty. Snažili jsme mu vysvětlit, že nesrovnáváme intenzitu utrpení jednotlivých obětí, ale některé principy - např. dehumanizaci skupiny lidí, kterou začíná každá genocida. Strážníci mladíka zklidnili. Jejich ředitel si prý nechal udělat právní rozbor našeho stánku a podle něj je vše v pořádku, panely nezobrazují nic, co by se nestalo.

Když situace vygradovala, udělal jsem tu chybu, že jsem volal 156. Spoléhal jsem na to, že sloužící strážníci o napjaté atmosféře s opilými bezdomovci vědí a nevezmou mé SOS na lehkou váhu. Chyba odhadu. Přijeli až tak za půl hodiny, přitom nám trhali petice a pod. Pak od strkání do kolegy přešlo k noži. Jeden z homelessů za zvolání: "Já jsem v Jugoslávii byl a vy ne!" přiběhl zezadu ke stánku a rozřízl panel s obrázkem z Jugoslávie od jedné tyče ke druhé. Kdyby v té chvíli ve stánku někdo seděl, mohl mu "kreslit" nůž na zádech. Ačkoliv jsme toho odpoledne sloužili 4 - ke stálému týmu se přidali Tomáš a Honza, nedokázali jsme stánek nenásilně ochránit. Né že bychom jim nedokázali dát po hubě, ale to bychom z moci úřední škaredě odskákali. Volání na linku 112 bývá úspěšnější, 2 auta PČR i s kriminálkou přijeli do třech minut. Zlostníka odvedli, já jim předal video, jak se snažil stánek bourat, ale on se i přiznal. Jeho bratr se pak přišel i omluvit.

Počasí: Zataženo a zima.

Reakce: Nálada kolemjdoucích převážně nasupená, tvrdá a ocelová, stejně jako ty nebesa. Nikdy dřív bych nevěřil, jaký vliv na lidi má počasí.

Paní, od pohledu tvrdý oříšek (dvě roušky na obličeji jasné toho znamení), koukala na panely, ale nabízený leták odmítla. "Taková je doba, já to znám, já jsem sestra."

Po dlouhé diskusi s ženou, která by do krve hájila právo usmrtit nechtěné dítě, jí kolega ukázal model mimča. V ten okamžik prchla, jako by vytáhl nějakou zbraň. Ještě před tím jsem podotkl, že doufám, že to nebude do naší krve...

Statistika: Akce trvala od 10.30h do 17h, kolemjdoucích asi 3 000.

Rozdáno 10 modelů, 30 letáků. 11 podpisů.

Fotografie