Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000Nesoudíme. Pomáháme

Petiční stánek

U stanice MHD

Město Ústí nad Labem
Datum pátek 3. září 2021

Souhrn: Prověřené místo i den - jsme tu již po sedmé ale poprvé se nestal žádný průšvih ani drsnější konflikt.

Útvar a umístění: Akce formou petičního stánku u autobusů. Použili jsme 15 panelů a stánek jsme pootočili, od stanice tak bylo lépe vidět více panelů.

Při pátku mraky studentů, později odpoledne poflakující se omladina, ta se oslovuje nejlépe. Přesto balíme raději dříve, v tomto Bronxu upřednostňuji bezpečnost.

Úřady: Kvůli onomu pootočení stánku na policejních kamerách nebyl vidět nápis "Petice", proto se strážník musel přijít podívat.

Počasí: Ideální - polojasno.

Reakce: Stařenky při prohlížení panelů lamentovaly, že prý za to všechno můžou chlapi. A ať nešukaj, když to neuměj. Tak. Moje opatrná snaha upozornit na sklon ke špatnostem obou pohlaví byla úspěšná, velmi podobně, jako pověstné házení hrachu.

Paní, asi zdravotně handicapovaná, bez rozmýšlení podepsala petici se slovy: "Všichni do mě hučeli, ať to dám pryč, no a teď se o mě holka stará!"

Smutný rozhovor s mládencem - veškeré jeho uvažování bylo naprogramované na smrt. Všechny jeho otázky nad peticí byly ve stylu "Co když se někdo nechtěl narodit, co když je někdo nemocný a chce umřít..." Takových otázek vymyslel snad deset. Vysvětlil jsem mu, že petice je za právo na život, nikoliv za povinnost žít. Také že žít je vždy lepší varianta, neboť život znamená mít naději, možnost změny, šanci na lásku. On se rozloučil se slovy, že až mu bude 18, přijde podepsat. Řekl jsem, že petice není omezená věkem. "Ale mě je 14".

Třeba fakt za 4 roky přijde, jako přišel po 3 letech jiný mladík, který nás naopak povzbudil, když řekl: "Před třemi roky jsem s vámi mluvil v Litoměřicích. Pak jsem se koukal na vaše webovky a teď to jdu podepsat."

Viditelně dotčená srdce měly Romské dívky. Podepsaly petici, rozebraly si všechna mimča, co byla na stolku a ještě přivedli kamarádky.

Statistika: Akce trvala od 11.15h do 17h, kolemjdoucích asi 3000.

Rozdáno 15 modelů, 50 letáků. 25 podpisů.

Fotografie