Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

VŠCHT a ČVUT

Město Praha
Datum úterý 23. října 2018

Souhrn: Co do počtu osobně oslovených studentů rekordní den. Co do množství prachu v očích a v hubě taky.

Útvar: Akce formou petičního stánku, použito 16 panelů.

Umístění: V parku na cestě od několika fakult k MHD.

Úřady: Nic.

Počasí: Velmi silný vítr honící po pláni mračna prachu.

Reakce: Oslovit studenty bylo velice těžké (sluchátka v uších + vekoměstská maska "nejsem tady").

Do služby se přidala i mladá paní Lucie. Aby nám prý nenadávali, že jsme jen samí chlapi. "Jo, to je príma, oni si ale najdou zase něco jinýho. Kdo chce psa bít..." Taky že jo, sotva jsem to dořekl, napil se, přišla ženská a Lucii odsekla: "A co vy víte vo životě, dyť jste mladá!" Na to se ozývám já, řka: "No, já jsem starej, a vidím to taky tak. Měli bysme si vážit, mají - li mladí morální zásady, a né je srážet."

Přišel za mnou mladý muž aby podepsal petici a přitom mi řekl: "Dostal jsem od vašeho kolegy leták a přečetl ho. Doteď jsem to bral tak, že dokud se dítě nenarodí, tak neexistuje. Ono ale existuje, a zabít ho, to je šílený."

Okolo stánku také prošel bývalý lidovecký politik Cyril Svoboda, ještě s jedním papalášem. Reakcí na pozvání k petici bylo: "Vypadáme snad, že budeme rodit?!"

Večer nás navštívila význačná feministka a hrála s námi hru, jako že je radikálně proti potratům a snažila se nás nachytat na myšlence, že by se měli trestat i ženy kvůli samovolnému potratu, že prý se jako o sebe málo staraly a tak. To jsem samozřejmě radikálně odmítl a na příkladech trpělivě vysvětlil (protože jsem si ještě nebyl jist, jestli je slečna herec, nebo pomatenec), že samovolný potrat je nešťastná náhoda. Pak se z ní dal do řeči Tomáš, rychle jí usvědčil, slečna se přiznala, že to hrála. Pak si povídali skoro hodinu, Tomáš jí např. vysvětlil, jak vidíme my vztah mezi mužem a ženou a ona byla nadšená a nechtěla odejít, balili jsme pak úplně potmě.

Statistika: Akce trvala od 10.15h do 18.30h, kolemjdoucích asi 4000 studentů.

Pomáhalo 6 dobrovolníků, krom jednoho vysokoškolští studenti. Inspirující výkon, nesli kůži na trh, právě na blízkých fakultách studují a tak mezi oslovenými měli spoustu známých i kantorů.

Rozdáno 10 modelů, 800 letáků. 56 podpisů.

Fotografie